מה זה (NLP (Neuro-Linguistic Programming ?

NLP, בעברית: ניתוב לשוני-פיזיולוגי (או "תכנות עצבי לשוני"), היא שיטה המאפשרת לימוד של מבנה החוויה הסובייקטיבית של המונחה (כלומר, סגנון הקליטה החושי ועיבוד הנתונים הנוירולוגי הספציפי לה) בעזרת אבחון וניתוח של הדגמים הלשוניים שבאים לידי ביטוי בתקשורת המילולית. על פי תוצאות הניתוח של הפעילות המוחית והלשונית מותאמת תכנית הנחייה שמטרתה ליצור שינוי תפיסתי ותיעול היכולות להשגת יעדים אישיים ומקצועיים בטווח קצר.

מדובר בשיטה המבוססת על המדע המודרני, אשר פותחה לפני כארבעים שנה על ידי פרופסור ג'ון גרינדר, דוקטור, סופר ובלשן וד"ר ריצ'רד בנדלר, פסיכותרפיסט, מתמטיקאי ואיש מחשבים. היא נפוצה מאד ככלי טיפולי בארה"ב ובאירופה ומוכחת מחקרית כמשנה תפיסת מציאות. מאז שנות השבעים בהם פותחו מודלים לתקשורת עם תת-המודע בתחום הטיפולי, תחומי יישום השיטה התרחבו לתחום העסקי ומשמשים כמודל לתקשורת אפקטיבית לצורך ניהולי מו"מ, ושכנוע וכן בספורט לשיפור יכולת הביצוע.

השיטה מציעה מכלול של טכניקות מעשיות לארגון מחדש של תהליך התקשורת הפנימית. ברמה הנוירולוגית, התהליך מעורר יצירה של קשרים ותבניות עצביות חדשות בין תאי עצב במוח. ברמת המודע הוא מקנה לאדם גמישות מחשבתית, רגשית והתנהגותית שהם תנאי הכרחי לשינוי.

בתהליך, המונחית רוכשת ומטמיעה כלים מגוונים להתמודדות יעילה עם קונפליקטים (פנימיים וחיצוניים), מפתחת כושר הסתגלות גבוה למצבים משתנים, ומממשת את הפוטנציאל המלא שלה מתוך ראיה רחבה שנובעת מבחירה חופשית מעכבות. כמו הכלים שמוטמעים בתהליך כך גם השינוי נהפך לטבע שני למונחה.

התהליכים חווייתיים ומשלבים בין תקשורת ברמת המודע ותת-המודע. הטכניקות מתבצעות במצב של הרפיה קלה או במצב של ערנות מלאה, כשבכולן מתנהל דיאלוג בין המנחה למונחית.

תהליך ההרפיה הוא תהליך למידה שבו המנחה מובילה באופן מילולי את המונחה להרפיה. במצב זה ההמיספרה הימנית של המוח דומיננטית יותר, החשיבה מואטת והיא פחות שיפוטית וביקורתית. לאט ובהדרגה המונחה מפתחת את היכולת להרפות ביתר קלות, בכוחות עצמה במצבים שונים. תהליך ההרפיה מסייע לשינוי ואיזון מצב התודעה ומציף ביתר קלות את כל האלמנטים המגבילים אשר גורמים למצב של תקיעות בחיים, מונעים השגת מטרות ומימוש הפוטנציאל המלא. הדיאלוג שמבוסס בין היתר על שאלות בונות ומעוררות תובנות, מסייע למונחית לעבד ולשחרר עכבות, לשנות פרשנויות מגבילות ולהתאים את מסגרת ההתייחסות שלה למצבים ואירועים נתונים כך שאלו ישרתו אותה בצורה יעילה יותר ויסיעו בידה להשיג כל מטרה ברת השגה.

חשוב לדעת !

תת-המודע מתפקד כשומר הסף שלנו. ככזה הוא אחראי להפעלתם של מנגנוני הגנה שמטרתם בין היתר להרחיק אותנו מרגשות קשים ומחוסר נוחות. אחד היתרונות בתהליך NLP, שבו מתרחש שינוי ברמת תת-המודע, הוא בכך שהתכנים שעולים במהלך התהליך הם בהלימה מוחלטת למידת המוכנות והבשלות של האדם להתמודד איתם. זהו תת-המודע של האדם ששולט ומוביל את השינוי בהתאמה מלאה אליו מתוך יצירת חלופות ומנגנוני הגנה חדשים ויעילים יותר עבור המונחה.

כפועל יוצא מאופן הפעילות המוחית שמתוארת למעלה אין ביסוס לחשש מפני אובדן שליטה או נזק שיכול להיגרם בעקבות התהליך. עם זאת תהליך שמתבצע על ידי מנחה שאינו מיומן דיו עשוי להיווכח כלא יעיל ולא תוצאתי, ולהסתכם בבזבוז משאבים יקרים.

NLP לקידום כניסה להיריון

בקליניקה, אנו עושות שימוש  בטכניקות NLP כדי ליצור את התנאים האופטימליים  למוכנות מנטלית ובשלות רגשית מיטבית להריון ולידה.

עיכוב בכניסה להריון, מכל סיבה שהיא, הינו תופעה של חוסר איזון פנימי שבא לידי ביטוי בגוף. בתהליכי תת-מודע בשיטת NLP  ניתן להעלות למודע אלמנטים מגבילים ומפרי איזון שלא ניתן לזהותם בדרך אחרת.

מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין המצב המנטלי-רגשי טרום הפריה לבין הפעילות הפיזיולוגית של הגוף. כשמצב של איזון מנטלי-רגשי משפיע ברמת תת-המודע על הפעילות ההורמונלית שמגבירה את מוכנות הגוף ומעלה את הסיכויים להריון ולידה.

בתהליכי תת-מודע בשיטת NLP ודמיון מודרך, השינוי מתרחש בליבה – במקום שאחראי לתפקוד ולאיזון המערכתי. משם הוא מתפשט באופן מואץ וטבעי לכל המערכות כדי ליצור את התנאים האופטימליים בכל הרבדים עד להשבת האיזון הנדרש.

בתכנית "ששת השלבים לחבוק את תינוקך" אנו שמות דגש על:

חיבור לחוזקות והעצמת משאבים פנימיים

השגת הריון ולידה הם חוויה מטלטלת ומתישה ולכן עוד בתחילת התכנית מושם דגש על חיבור המונחית למשאבים הפנימיים שלה. בתהליכי NLP ניתן "להעתיק" או להעביר משאבים, יכולות וכוחות נפש מתחום אחד לאחר, מתקופה אחת לאחרת ואפילו מאדם אחד לאחר. באופן זה המונחית מתמלאת ונטענת בכוחות מחודשים, מחזקת את היכולות הנדרשות לה להתמודדות יעילה ואף לומדת לשמר את החיבור למשאבים אלו בכוחות עצמה.

פיתוח חשיבה חיובית והשרשת אמונות מקדמות ובונות

אמונה היא מחשבה שחוזרת על עצמה לאורך זמן עד שהיא נטמעת כהרגל בתת-המודע. כשאדם מאמין בדבר מה הוא מכוון את עצמו באופן אוטומטי לרעיון בו הוא מאמין ופועל באופן שיאושש את אמונתו. מכאן לאמונות שלנו יש השפעה ישירה על סיכויי ההתממשות שלהן במציאות.

רוב האמונות שלנו מתעצבות בשנות חיינו הראשונות, והן משתרשות בתודעה מבלי שנוכל לסנן או לבחור בהן. במהלך השנים דרך חשיפה לחוויות ולהתנסויות אישיות, האדם נוטה לשנות את אמונותיו באופן טבעי וספונטני. לרוב הוא אינו מודע לאמונות שמנחות אותו.

באמונה טמון כוח רב (היות והיא מושרשת בתת-המודע). כוח זה יכול למנף או לחלופין לבלום את האדם. כוחן של אמונות גובר על כוחו של הרצון ולכן כשקיים קונפליקט בין השניים, זו האמונה שתתגשם ולא הרצון.

כמה דוגמאות לאמונות שעשויות לעכב היריון:

"אם אני ממש ארצה זה יקרה. כנראה אני לא רוצה מספיק"

"אין משמעות לחיי הזוגיות ללא ילדים"

"אין לי כוחות להתמודד יותר"

"הורמונים משפיעים על מצב הרוח והבריאות שלי"

"אורח חיי משפיע ופוגע ביכולת שלי להיכנס להריון"

 בתהליך NLP  נזהה את קיומם של קונפליקטים בין המודע ותת-המודע ונעשה שימוש בטכניקות שונות כדי להמיר אמונות מעכבות לאמונות מקדמות ולהסיר החלטות מגבילות. חוויה זו מאפשרת תיעול האנרגיה והמוטיבציה החיובית להגשמת המציאות הרצויה לך – השגת ההיריון המיוחל.

שיפור ביכולת קבלת החלטות ובפתרון קונפליקטים פנימיים

לעיתים תכופות בתהליך הכניסה להריון האישה עומדת בפני התחבטויות ודילמות מהותיות כמו למשל מתי לפנות לטיפולי פוריות, בחירת פרוטוקול (תכנית טיפול), החלטה האם ומתי נכון לה לקבל תרומת ביציות/זרע ועוד. מעבר להתמודדות המעשית בתהליך קבלת ההחלטה, מצבים אלו עשויים לעורר בה קונפליקטים פנימיים שבבסיסם ערכים או צרכים מתנגשים.
ל-NLP תהליכים רבים שמטרתם איתור ואיזון בין סיפוק ערכים מתנגשים והרחבת השקפת המציאות. כך שהמונחית מגיעה להחלטה מתוך חוויה של בחירה חופשית, השלמה וקבלה, תנאים שמעודדים מוכנות לפריון.

איזון ושמור מצב התודעה

שיטת NLP מציעה דרכים להתמודדות עם רגשות קשים. ישנם מספר יתרונות חשובים לאופן ההתמודדות עם רגשות אלו:

  • לרגשות אלו השפעה פיזיולוגית על הסיכויים להיקלט להיריון
  • היא מאפשרת פיתוח יכולת התאוששות רגשית ופיזיולוגית גבוהה בין מחזורי הטיפול והשריית רוגע, יציבות ובטחון
  • היא מפחיתה את הסיכויים להתפרצות סימפטומטית עתידית (במהלך ההיריון ו/או ההורות) כתוצאה של רגשות מודחקים

בתהליך ה-NLP נוצר מרחב תומך ומכיל המאפשר לתת ביטוי חופשי, לעבד ולפרוק רגשות אלו. בעולמנו הפנימי קיים דיאלוג מתמיד בין העבר והעתיד, דיאלוג שמשפיע על ההווה ולכן ניתנת בתהליך גם תשומת לב למקור הרגש שלעיתים נובע או מועצם מחוויות העבר. מכאן חשיבות רבה להתייחסות ולבחירת הטכניקה כך שהיא נעשית בהתאמה אישית לכל מונחית ונסיבותיה.

 שחרור מהתניות ודפוסים מגבילים

חוויות לא נעימות כגון הפלות חוזרות או טיפולי פוריות שלא הצליחו, יוצרות אצל האישה התניה אוטומטית של המוח בין אותה חוויה לבין רגשות קשים ביניהם: כישלון, עצב, חרדה ואכזבה. על מנת ליצור חוויה חדשה ולאפשר תנאים טובים יותר להיריון, יש לנתק את הקשר הזה ולהחליף אותה בהתניה אוטומטית חיובית, המאפשרת צמיחה ועוצמה. החוויה הרגשית החיובית מסייעת לגוף להתמודד בצורה טובה יותר וביכולות משופרות, עם טיפולי הפוריות.

השלכה על כל תחומי החיים

התקופה שבה זוגות מנסים להרות ובמיוחד התקופה הממושכת של טיפולי פוריות, משפיעה גם על מערכות היחסים עם הסביבה. עם הבוס בעבודה, עם החברות שחלקן יודעות יותר וחלקן – פחות, עם קרובי משפחה ובראש בראשונה עם הפרטנר למסע – עם בן הזוג.

מערכת היחסים הזוגית חווה טראומה לא פשוטה בהתמודדות עם קשיים בכניסה להריון ולפעמים עם הפלות חוזרות. גמישות זוגית, יציבות, יכולת הכלה, תמיכה ואינטימיות רגשית מספקת, הם תנאים שיכולים לתרום רבות לסיכויים של בני הזוג להשיג הריון.

אך לעיתים, טיפולי פוריות ממושכים נוטים לשחוק את הקשר הזוגי.

תהליך NLP  מאפשר לכל אחד מבני הזוג להתוודע מחדש ליכולות ולצרכים המשתנים שלהם, לאמץ וליישם כלים להבנה והכלה עמוקה יותר, של זה את זו ושל האינטרסים המשותפים והמנוגדים. ייחודו הוא גם בכך שהוא מקנה כלים לשיפור התקשורת הבין-אישית שמסייעים בחיזוק הקרבה בין בני הזוג.

  •  התהליך אינו מחייב השתתפות של שני בני הזוג, כדי לחולל את השינוי הרצוי במערכת הזוגית. עם זאת, מעורבות הדדית תורמת רבות למקסום התוצאות.
  •  גם בתהליך בו שני בני הזוג נוטלים חלק רוב המפגשים מתקיימים אחד על אחד

מרגישה בשלה לשינוי מהותי ומהיר יותר ?  במידה וכן, את מוזמנת לבחור ממגוון המסלולים הקיימים של תכנית ששת השלבים לחבוק את תינוקך במהרה:
מעגלי הגשמה לאימהוּת
מפגש העצמה להגשמה
בארבע עיניים